Morton vs Clyde Lagprofil
Morton vs Clyde Matchfakta
3V-6O-1F i de senaste 10 matcherna, med 9 gjorda mål och 5 insläppta. Snittmål: 0.9 framåt, 0.5 bakåt. Vinst 30%, AH-vinst 70%, mål Över 0%, hörna Över 30%.
5V-1O-4F i de senaste 10 matcherna, med 15 gjorda mål och 14 insläppta. Snittmål: 1.5 framåt, 1.4 bakåt. Vinst 50%, AH-vinst 66%, mål Över 30%, hörna Över 40%.
| Morton | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fullt | Match | Snitt totalt | Snitt erhållna | Snitt tappade | Vunnen | Oavgjort | Förlust | Seger% |
| Totalt | ||||||||
| Hemma | ||||||||
| Borta | ||||||||
| Senaste 6 | ||||||||
| Halv | Match | Snitt totalt | Snitt erhållna | Snitt tappade | Vunnen | Oavgjort | Förlust | Seger% |
| Totalt | ||||||||
| Hemma | ||||||||
| Borta | ||||||||
| Senaste 6 | ||||||||
| Clyde | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fullt | Match | Snitt totalt | Snitt erhållna | Snitt tappade | Vunnen | Oavgjort | Förlust | Seger% |
| Totalt | ||||||||
| Hemma | ||||||||
| Borta | ||||||||
| Senaste 6 | ||||||||
| Halv | Match | Snitt totalt | Snitt erhållna | Snitt tappade | Vunnen | Oavgjort | Förlust | Seger% |
| Totalt | ||||||||
| Hemma | ||||||||
| Borta | ||||||||
| Senaste 6 | ||||||||
Totala hörnor Över 7.5 - 13.5| Morton | |||
|---|---|---|---|
| Hemma– matcher | Borta– matcher | Totalt– matcher | |
| Över 7.5 | |||
| Över 8.5 | |||
| Över 9.5 | |||
| Över 10.5 | |||
| Över 11.5 | |||
| Över 12.5 | |||
| Över 13.5 | |||
| Clyde | |||
|---|---|---|---|
| Hemma– matcher | Borta– matcher | Totalt– matcher | |
| Över 7.5 | |||
| Över 8.5 | |||
| Över 9.5 | |||
| Över 10.5 | |||
| Över 11.5 | |||
| Över 12.5 | |||
| Över 13.5 | |||
Morton vs Clyde Mål/hörn-tidsfördelning
Morton vs Clyde Inbördes möten
Morton vs Clyde Visa fullständig H2H →| Morton Senaste | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liga | Tid | Hemma | Resultat | Borta | Resultat | Handikapp | Mål Ö/U | Hörnlinje | Hörnor Ö/U | Händelser | Hörna fullt. | Hörna halv. | 35-45 | 80-90 |
| Skottland - Ligacupen | 2016-07-19 | 1 Morton |
0 - 0
1 - 0
|
Clyde 1 | V | -1.0, -1.5 | Under | 11.5 |
|
|||||
| Senaste , Resultat Vunnen , Oavgjort , Förlust , Resultat Seger%: | ||||||||||||||
| Senaste , Hörna Vunnen , Oavgjort , Förlust , Hörna Seger%: | ||||||||||||||
| Morton Senaste | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liga | Tid | Hemma | Resultat | Borta | Resultat | Handikapp | Mål Ö/U | Hörnlinje | Hörnor Ö/U | Händelser | Hörna fullt. | Hörna halv. | 35-45 | 80-90 |
| Skottland - Ligacupen | 2021-07-20 | Kilmarnock |
0 - 1
1 - 1
|
Morton 2 | O | -1.5 | Under | 10.5 |
|
|||||
| UK Friendlies | 2021-06-29 | 1 Dumbarton |
0 - 0
0 - 0
|
Morton | O | +0.5 | Under |
|
||||||
| Skottland - Championship - Playoff | 2021-05-21 | Morton |
2 - 0
3 - 0
|
Airdrieonians 3 | V | -0.5 | Över | 10.0 |
|
|||||
| Skottland - Championship - Playoff | 2021-05-18 | 2 Airdrieonians |
0 - 0
0 - 1
|
Morton 1 | V | 0.0 | Under | 10.5 |
|
|||||
| Skottland - Championship - Playoff | 2021-05-11 | 2 Morton |
2 - 1
2 - 1
|
Montrose 3 | V | 0.0, -0.5 | Över | 10.5 |
|
|||||
| Skottland - Championship - Playoff | 2021-05-08 | Montrose |
0 - 1
2 - 1
|
Morton 1 | F | 0.0, +0.5 | Över |
|
3-5 (8) | 1-1 (2) | 2 (1-1) | 2 (1-1) | ||
| Skottland - Championship | 2021-04-30 | 2 Arbroath |
0 - 0
0 - 0
|
Morton 2 1 | O | 0.0, -0.5 | Under | 10.0 | Push |
|
3-7 (10) | 2-4 (6) | 1 (1-0) | 2 (1-1) |
| Skottland - Championship | 2021-04-24 | 1 Morton |
0 - 0
1 - 1
|
Alloa 3 | O | -0.5, -1.0 | Under | 10.5 | Över |
|
9-4 (13) | 5-1 (6) | 2 (1-1) | 2 (1-1) |
| Skottland - Championship | 2021-04-20 | Morton |
0 - 0
0 - 0
|
Hearts 1 | O | +1.0 | Under | 10.5 | Under |
|
4-6 (10) | 1-2 (3) | 0 (0-0) | 1 (0-1) |
| Skottland - FA-cupen | 2021-04-16 | 1 Motherwell |
0 - 0
0 - 0
|
Morton 1 | O | -1.0 | Under | 10.5 | Under |
|
5-1 (6) | 3-0 (3) | 3 (3-0) | 1 (1-0) |
| Skottland - Championship | 2021-04-10 | 2 Dundee |
0 - 0
1 - 1
|
Morton 2 | O | -1.0 | Under | 10.0 | Push |
|
8-2 (10) | 4-2 (6) | 3 (3-0) | 3 (3-0) |
| Skottland - Championship | 2021-04-06 | Morton |
0 - 2
1 - 4
|
Inverness CT | F | 0.0, +0.5 | Över | 10.5 | Över |
|
11-1 (12) | 5-1 (6) | 1 (1-0) | 1 (1-0) |
| Skottland - FA-cupen | 2021-04-03 | 1 East Fife |
0 - 0
1 - 1
|
Morton | O | 0.0, +0.5 | Under | 10.0 | Över |
|
5-7 (12) | 4-5 (9) | 1 (0-1) | 1 (1-0) |
| Skottland - Championship | 2021-03-27 | 4 Raith |
0 - 0
1 - 0
|
Morton 2 | F | -0.5 | Under | 10.5 | Under |
|
4-4 (8) | 1-2 (3) | 1 (0-1) | 1 (1-0) |
| Skottland - Championship | 2021-03-20 | 1 Morton |
1 - 1
2 - 1
|
Queen of South 1 | V | 0.0 | Över | 10.5 | Under |
|
7-3 (10) | 5-2 (7) | 0 (0-0) | 1 (1-0) |
| Skottland - Championship | 2021-03-13 | 1 Dunfermline |
1 - 0
1 - 0
|
Morton 1 | F | -1.0 | Under | 10.5 | Över |
|
7-7 (14) | 4-3 (7) | 4 (3-1) | 0 (0-0) |
| Skottland - Championship | 2021-03-09 | 5 Inverness CT |
0 - 0
0 - 1
|
Morton 1 | V | -0.5, -1.0 | Under | 11.0 | Under |
|
3-2 (5) | 0-0 (0) | 0 (0-0) | 1 (1-0) |
| Skottland - Championship | 2021-03-06 | Morton |
0 - 0
0 - 2
|
Ayr 2 | F | 0.0, +0.5 | Under | 10.5 | Under |
|
0-3 (3) | 0-1 (1) | 0 (0-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Championship | 2021-02-27 | 2 Morton |
1 - 0
2 - 2
|
Dundee 2 | O | +0.5 | Över | 10.0 | Push |
|
4-6 (10) | 2-3 (5) | 1 (0-1) | 4 (2-2) |
| Skottland - Championship | 2021-02-20 | 1 Hearts |
0 - 0
1 - 1
|
Morton 4 | O | -1.5, -2.0 | Under | 10.5 | Över |
|
12-2 (14) | 8-1 (9) | 0 (0-0) | 1 (1-0) |
| Skottland - Championship | 2021-02-06 | 1 Morton |
0 - 1
0 - 1
|
Raith 4 | F | 0.0 | Under | 10.0 | Under |
|
4-4 (8) | 1-1 (2) | 1 (1-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Championship | 2021-01-30 | 1 Morton |
0 - 0
0 - 1
|
Arbroath 4 | F | 0.0, -0.5 | Under | 10.0 | Push |
|
4-6 (10) | 3-4 (7) | 4 (3-1) | 0 (0-0) |
| Skottland - Championship | 2021-01-27 | 1 2 Morton |
1 - 2
2 - 2
|
Inverness CT | O | 0.0, +0.5 | Över | 10.5 | Över |
|
7-11 (18) | 5-3 (8) | 3 (2-1) | 4 (1-3) |
| Skottland - Championship | 2021-01-23 | Queen of South |
2 - 0
2 - 1
|
Morton 2 | F | 0.0, -0.5 | Över | 10.5 | Över |
|
4-8 (12) | 2-3 (5) | 2 (1-1) | 1 (0-1) |
| Skottland - Championship | 2021-01-15 | Morton |
0 - 0
0 - 0
|
Dunfermline 1 | O | +0.5 | Under | 10.5 | Över |
|
4-9 (13) | 3-4 (7) | 3 (1-2) | 3 (0-3) |
| Skottland - Championship | 2021-01-02 | 1 Alloa |
0 - 0
1 - 1
|
Morton 1 | O | 0.0 | Under |
|
5-10 (15) | 5-3 (8) | 3 (2-1) | 2 (0-2) | ||
| Skottland - Championship | 2020-12-29 | 1 Ayr |
1 - 1
1 - 1
|
Morton | O | 0.0, -0.5 | Under | 10.5 | Under |
|
3-5 (8) | 0-1 (1) | 0 (0-0) | 1 (0-1) |
| Skottland - Championship | 2020-12-19 | Morton |
1 - 0
2 - 0
|
Queen of South 3 | V | 0.0, -0.5 | Under | 10.5 | Under |
|
3-3 (6) | 2-1 (3) | 1 (1-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Championship | 2020-12-12 | Dunfermline |
0 - 1
1 - 2
|
Morton 1 | V | -1.0 | Över | 10.5 | Under |
|
3-2 (5) | 2-2 (4) | 0 (0-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Championship | 2020-12-05 | Morton |
0 - 1
0 - 2
|
Hearts | F | +1.0, +1.5 | Under | 10.5 | Över |
|
4-8 (12) | 3-5 (8) | 1 (1-0) | 0 (0-0) |
| Senaste , Resultat Vunnen , Oavgjort , Förlust , Resultat Seger%: | ||||||||||||||
| Senaste , Hörna Vunnen , Oavgjort , Förlust , Hörna Seger%: | ||||||||||||||
| Clyde Senaste | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liga | Tid | Hemma | Resultat | Borta | Resultat | Handikapp | Mål Ö/U | Hörnlinje | Hörnor Ö/U | Händelser | Hörna fullt. | Hörna halv. | 35-45 | 80-90 |
| Skottland - Ligacupen | 2021-07-20 | 1 East Kilbride |
2 - 2
2 - 2
|
Clyde 1 | O | +0.5, +1.0 | Över |
|
||||||
| Skottland - Ligacupen | 2021-07-17 | Clyde |
0 - 2
1 - 2
|
Kilmarnock | F | 10.0 |
|
|||||||
| Skottland - Ligacupen | 2021-07-13 | 3 Clyde |
1 - 0
1 - 0
|
Stranraer 1 | V | -0.5, -1.0 | Under |
|
||||||
| UK Friendlies | 2021-07-03 | 1 Clyde |
1 - 0
3 - 1
|
Albion Rovers | V | -1.0 | Över |
|
||||||
| Skottland - League One | 2021-05-06 | 2 Clyde |
1 - 0
2 - 1
|
East Fife 2 | V | -0.5 | Över |
|
||||||
| Skottland - League One | 2021-05-01 | 1 Clyde |
1 - 0
2 - 0
|
Dumbarton 4 | V | 0.0, -0.5 | Under | 10.0 | Över |
|
3-8 (11) | 1-5 (6) | 1 (0-1) | 3 (1-2) |
| Skottland - League One | 2021-04-29 | 1 Forfar |
1 - 1
2 - 1
|
Clyde 2 1 | F | +0.5 | Över | 9.5 | Under |
|
4-3 (7) | 4-1 (5) | 0 (0-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - League One | 2021-04-24 | 1 3 Peterhead |
0 - 0
3 - 0
|
Clyde 2 | F | 0.0, -0.5 | Över | 10.0 | Under |
|
0-5 (5) | 0-2 (2) | 0 (0-0) | 3 (0-3) |
| Skottland - League One | 2021-04-20 | 1 Forfar |
1 - 1
1 - 3
|
Clyde 1 | V | 0.0, +0.5 | Över | 9.5 | Under |
|
3-2 (5) | 0-1 (1) | 0 (0-0) | 3 (2-1) |
| Skottland - FA-cupen | 2021-04-17 | St Johnstone |
2 - 0
2 - 0
|
Clyde | F | -2.5, -3.0 | Under | 10.5 | Över |
|
11-1 (12) | 3-0 (3) | 2 (2-0) | 2 (2-0) |
| Skottland - League One | 2021-04-15 | Clyde |
0 - 1
0 - 1
|
Dumbarton | F | 0.0, -0.5 | Under | 9.5 | Över |
|
8-2 (10) | 2-0 (2) | 2 (2-0) | 3 (3-0) |
| Skottland - League One | 2021-04-13 | 3 Partick |
0 - 0
2 - 0
|
Clyde 1 | F | -1.0 | Under | 10.0 | Över |
|
8-4 (12) | 4-0 (4) | 2 (2-0) | 2 (0-2) |
| Skottland - League One | 2021-04-10 | 2 Falkirk |
1 - 0
2 - 1
|
Clyde 4 | F | -1.0, -1.5 | Över | 10.0 | Över |
|
9-3 (12) | 7-2 (9) | 3 (3-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - League One | 2021-04-08 | 1 Clyde |
2 - 0
3 - 0
|
Forfar 1 | V | -0.5 | Över | 9.5 | Över |
|
3-7 (10) | 0-6 (6) | 0 (0-0) | 1 (1-0) |
| Skottland - League One | 2021-04-06 | Clyde |
0 - 0
1 - 1
|
Cove Rangers 1 | O | +0.5 | Under | 10.0 | Över |
|
8-5 (13) | 5-3 (8) | 3 (1-2) | 5 (3-2) |
| Skottland - FA-cupen | 2021-04-03 | Ayr |
0 - 1
0 - 1
|
Clyde 1 | V | -1.5 | Under | 10.0 | Under |
|
7-2 (9) | 3-1 (4) | 2 (2-0) | 1 (1-0) |
| Skottland - League One | 2021-03-30 | 2 Peterhead |
0 - 0
0 - 2
|
Clyde 2 | V | 0.0, -0.5 | Under | 9.5 | Under |
|
5-0 (5) | 3-0 (3) | 0 (0-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - League One | 2021-03-27 | 2 Montrose |
2 - 2
2 - 2
|
Clyde | O | -0.5 | Över | 9.5 | Under |
|
6-1 (7) | 3-1 (4) | 2 (2-0) | 1 (1-0) |
| Skottland - League One | 2021-03-20 | Clyde |
0 - 1
1 - 3
|
East Fife 1 | F | 0.0 | Över | 10.0 | Under |
|
5-4 (9) | 2-1 (3) | 2 (1-1) | 2 (1-1) |
| Skottland - League One | 2020-12-26 | Clyde |
1 - 3
2 - 4
|
Airdrieonians 3 | F | 0.0, +0.5 | Över | 10.0 | Över |
|
7-10 (17) | 3-8 (11) | 2 (1-1) | 3 (1-2) |
| Skottland - League One | 2020-12-19 | 3 Cove Rangers |
2 - 1
2 - 3
|
Clyde 2 | V | -1.0 | Över | 9.5 | Över |
|
10-6 (16) | 4-2 (6) | 3 (2-1) | 6 (4-2) |
| Skottland - League One | 2020-12-12 | 2 Clyde |
0 - 1
0 - 3
|
Falkirk 3 | F | +1.0 | Över | 10.0 | Över |
|
4-7 (11) | 2-1 (3) | 3 (2-1) | 1 (0-1) |
| Skottland - League One | 2020-11-21 | Clyde |
1 - 1
3 - 2
|
Montrose | V | 0.0 | Över | 9.5 | Över |
|
4-7 (11) | 1-4 (5) | 1 (0-1) | 2 (0-2) |
| Skottland - Ligacupen | 2020-11-14 | Dunfermline |
0 - 1
3 - 2
|
Clyde | F | -1.0, -1.5 | Över | 10.0 | Över |
|
10-1 (11) | 6-1 (7) | 2 (2-0) | 1 (1-0) |
| Skottland - Ligacupen | 2020-11-10 | Clyde |
0 - 1
0 - 2
|
Kilmarnock | F | +0.5, +1.0 | Under |
|
4-7 (11) | 3-1 (4) | 1 (0-1) | 4 (0-4) | ||
| Skottland - League One | 2020-11-07 | 1 Airdrieonians |
3 - 0
5 - 0
|
Clyde 1 | F | 0.0, -0.5 | Över | 10.0 | Under |
|
5-4 (9) | 3-1 (4) | 2 (1-1) | 4 (2-2) |
| Skottland - League One | 2020-11-03 | 2 Dumbarton |
1 - 0
1 - 0
|
Clyde 1 | F | 0.0, +0.5 | Under | 9.5 | Över |
|
4-7 (11) | 2-4 (6) | 0 (0-0) | 2 (0-2) |
| Skottland - League One | 2020-10-31 | 2 Clyde |
0 - 0
0 - 2
|
Peterhead 3 | F | -0.5, -1.0 | Under | 9.0 | Över |
|
6-5 (11) | 5-2 (7) | 2 (0-2) | 2 (0-2) |
| Skottland - League One | 2020-10-17 | 1 Clyde |
0 - 0
1 - 0
|
Partick 1 | V | 0.0, +0.5 | Under | 9.5 | Över |
|
6-4 (10) | 3-2 (5) | 1 (1-0) | 1 (0-1) |
| Skottland - Ligacupen | 2020-10-13 | 2 Falkirk |
1 - 1
2 - 1
|
Clyde 4 | F | -1.0 | Över |
|
8-11 (19) | 5-5 (10) | 2 (1-1) | 6 (2-4) | ||
| Senaste , Resultat Vunnen , Oavgjort , Förlust , Resultat Seger%: | ||||||||||||||
| Senaste , Hörna Vunnen , Oavgjort , Förlust , Hörna Seger%: | ||||||||||||||
| 1x2 | |||
|---|---|---|---|
| Fullt | 1.95 | 3.6 | 3.2 |
| Halv | 2.625 | 2.375 | 3.6 |
| Asiatiskt handikapp | ||
|---|---|---|
| Fullt (-0.25) | [email protected] | Borta@2 |
| Halv (-0.25) | [email protected] | [email protected] |
| Totalt antal hörnor | ||
|---|---|---|
| Fullt (10.5) | Över@2 | [email protected] |
| Halv (5.0) | Ö[email protected] | [email protected] |
| Totalt antal mål | ||
|---|---|---|
| Fullt (3.0) | Ö[email protected] | [email protected] |
| Halv (1.25) | Ö[email protected] | [email protected] |
Status: Fulltid , Resultat: 2 - 1 , Hörna: 4 - 4
Hörna: 10.5 , Handikapp: 0.0, -0.5 , Mål: 3.0
Resultat: 0 - 0 , Hörna: 3 - 2 Halv
Hörna: 5.0 , Handikapp: 0.0, -0.5 , Mål: 1.0, 1.5
-
4' - 1st Corner - Clyde -
9' - 2nd Corner - Morton -
27' - 3rd Corner - Morton - Race to 3 Corners - Morton
-
35' - 4th Corner - Morton -
43' - 5th Corner - Clyde -
0-0 score at the end of First Half - 46' Substitution - Ledger for McLean - Morton
-
56' - 1st Goal - Clyde -
63' - 2nd Goal - Morton -
67' - 6th Corner - Morton -
68' - 3rd Goal - Morton - 69' Substitution - Garrity for McGrattan - Morton
- 75' Substitution - Oliver for Lyon - Morton
- 85' Substitution - McGregor for Muirhead - Morton
-
87' - 7th Corner - Clyde -
88' - 8th Corner - Clyde -
2-1 score at the end of Second Half
Mål över 0.5 - 4.5
Kort Över 1.5 - 7.5

