Celtic vs Hamilton Lagprofil
Celtic vs Hamilton Matchfakta
10V-0O-0F i de senaste 10 matcherna, med 29 gjorda mål och 3 insläppta. Snittmål: 2.9 framåt, 0.3 bakåt. Vinst 100%, AH-vinst 60%, mål Över 30%, hörna Över 60%.
2V-4O-4F i de senaste 10 matcherna, med 9 gjorda mål och 14 insläppta. Snittmål: 0.9 framåt, 1.4 bakåt. Vinst 20%, AH-vinst 30%, mål Över 0%, hörna Över 30%.
| Celtic | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fullt | Match | Snitt totalt | Snitt erhållna | Snitt tappade | Vunnen | Oavgjort | Förlust | Seger% |
| Totalt | ||||||||
| Hemma | ||||||||
| Borta | ||||||||
| Senaste 6 | ||||||||
| Halv | Match | Snitt totalt | Snitt erhållna | Snitt tappade | Vunnen | Oavgjort | Förlust | Seger% |
| Totalt | ||||||||
| Hemma | ||||||||
| Borta | ||||||||
| Senaste 6 | ||||||||
| Hamilton | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fullt | Match | Snitt totalt | Snitt erhållna | Snitt tappade | Vunnen | Oavgjort | Förlust | Seger% |
| Totalt | ||||||||
| Hemma | ||||||||
| Borta | ||||||||
| Senaste 6 | ||||||||
| Halv | Match | Snitt totalt | Snitt erhållna | Snitt tappade | Vunnen | Oavgjort | Förlust | Seger% |
| Totalt | ||||||||
| Hemma | ||||||||
| Borta | ||||||||
| Senaste 6 | ||||||||
Totala hörnor Över 7.5 - 13.5| Celtic | |||
|---|---|---|---|
| Hemma– matcher | Borta– matcher | Totalt– matcher | |
| Över 7.5 | |||
| Över 8.5 | |||
| Över 9.5 | |||
| Över 10.5 | |||
| Över 11.5 | |||
| Över 12.5 | |||
| Över 13.5 | |||
| Hamilton | |||
|---|---|---|---|
| Hemma– matcher | Borta– matcher | Totalt– matcher | |
| Över 7.5 | |||
| Över 8.5 | |||
| Över 9.5 | |||
| Över 10.5 | |||
| Över 11.5 | |||
| Över 12.5 | |||
| Över 13.5 | |||
Celtic vs Hamilton Mål/hörn-tidsfördelning
Celtic vs Hamilton Inbördes möten
Celtic vs Hamilton Visa fullständig H2H →| Celtic Senaste | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liga | Tid | Hemma | Resultat | Borta | Resultat | Handikapp | Mål Ö/U | Hörnlinje | Hörnor Ö/U | Händelser | Hörna fullt. | Hörna halv. | 35-45 | 80-90 |
| Skottland - Premiership | 2016-12-24 | 3 Hamilton |
0 - 1
0 - 3
|
Celtic 1 1 | V | +2.0 | Under | 10.0 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2016-12-13 | 1 Celtic |
1 - 0
1 - 0
|
Hamilton 2 | V | -2.5 | Under | 10.0 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2016-02-26 | 4 Hamilton |
0 - 1
1 - 1
|
Celtic 1 | O | +1.5, +2.0 | Under | 10.0 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2016-01-19 | Celtic |
5 - 0
8 - 1
|
Hamilton | V | -2.0, -2.5 | Över | 10.5 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2015-10-04 | 2 Hamilton |
1 - 2
1 - 2
|
Celtic 2 | V | +1.5 | Push | 11.0 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2015-02-22 | Celtic |
0 - 0
4 - 0
|
Hamilton 2 | V | -2.0 | Över | 11.0 | Över |
|
13-2 (15) | 7-0 (7) | 1 (1-0) | 3 (2-1) |
| Skottland - Premiership | 2015-01-17 | 2 Hamilton |
0 - 1
0 - 2
|
Celtic 2 | V | +1.0, +1.5 | Under | 11.0 | Över |
|
6-6 (12) | 3-4 (7) | 1 (1-0) | 1 (0-1) |
| Skottland - Premiership | 2014-10-05 | 2 Celtic |
0 - 0
0 - 1
|
Hamilton 1 | F | -1.5 | Under | 11.0 | Över |
|
11-4 (15) | 4-3 (7) | 3 (0-3) | 1 (1-0) |
| Senaste , Resultat Vunnen , Oavgjort , Förlust , Resultat Seger%: | ||||||||||||||
| Senaste , Hörna Vunnen , Oavgjort , Förlust , Hörna Seger%: | ||||||||||||||
| Celtic Senaste | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liga | Tid | Hemma | Resultat | Borta | Resultat | Handikapp | Mål Ö/U | Hörnlinje | Hörnor Ö/U | Händelser | Hörna fullt. | Hörna halv. | 35-45 | 80-90 |
| Skottland - Premiership | 2017-02-18 | Celtic |
2 - 0
2 - 0
|
Motherwell 1 | V | -2.5, -3.0 | Under | 10.5 |
|
|||||
| Skottland - FA-cupen | 2017-02-11 | 1 Celtic |
2 - 0
6 - 0
|
Inverness CT 4 | V | -2.0 | Över | 10.5 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2017-02-05 | 1 St Johnstone |
2 - 1
2 - 5
|
Celtic | V | +1.0, +1.5 | Över | 10.5 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2017-02-01 | 1 Celtic |
0 - 0
1 - 0
|
Aberdeen 3 | V | -1.0, -1.5 | Under | 10.5 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2017-01-29 | Celtic |
1 - 0
4 - 0
|
Hearts 1 | V | -1.5, -2.0 | Över | 10.0 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2017-01-25 | 1 Celtic |
0 - 0
1 - 0
|
St Johnstone 2 | V | -1.5, -2.0 | Under | 10.5 | Över |
|
7-8 (15) | 3-4 (7) | 2 (2-0) | 4 (1-3) |
| Skottland - FA-cupen | 2017-01-22 | 1 Albion |
0 - 1
0 - 3
|
Celtic | V | +2.5, +3.0 | Under | 10.5 | Under |
|
0-6 (6) | 0-4 (4) | 2 (0-2) | 0 (0-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-31 | 3 Rangers |
1 - 1
1 - 2
|
Celtic 3 | V | +0.5, +1.0 | Över | 10.5 | Över |
|
4-11 (15) | 1-4 (5) | 2 (0-2) | 8 (2-6) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-28 | Celtic |
2 - 0
2 - 0
|
Ross County 2 | V | -2.0, -2.5 | Under | 10.5 | Över |
|
11-7 (18) | 4-2 (6) | 1 (1-0) | 6 (1-5) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-24 | 3 Hamilton |
0 - 1
0 - 3
|
Celtic 1 1 | V | +2.0 | Under | 10.0 | Under |
|
2-5 (7) | 0-3 (3) | 0 (0-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-20 | 2 Celtic |
1 - 0
1 - 0
|
Partick 2 | V | -2.0 | Under | 10.0 | Över |
|
9-4 (13) | 1-2 (3) | 1 (0-1) | 1 (1-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-17 | 1 Celtic |
1 - 0
2 - 1
|
Dundee 1 | V | -2.5 | Under | 10.5 | Under |
|
4-3 (7) | 4-0 (4) | 1 (1-0) | 1 (0-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-13 | 1 Celtic |
1 - 0
1 - 0
|
Hamilton 2 | V | -2.5 | Under | 10.0 | Över |
|
12-2 (14) | 8-2 (10) | 1 (1-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-09 | Partick |
0 - 1
1 - 4
|
Celtic | V | +1.5 | Över | 10.5 | Under |
|
1-5 (6) | 1-1 (2) | 0 (0-0) | 0 (0-0) |
| UEFA Champions League | 2016-12-06 | 1 Man City |
1 - 1
1 - 1
|
Celtic 2 | O | -1.0, -1.5 | Under | 10.0 | Över |
|
8-6 (14) | 4-3 (7) | 3 (2-1) | 4 (3-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-03 | 4 Motherwell |
2 - 0
3 - 4
|
Celtic 3 | V | +2.0 | Över | 10.5 | Över |
|
3-8 (11) | 1-4 (5) | 1 (1-0) | 1 (1-0) |
| Skottland - Ligacupen | 2016-11-27 | Aberdeen |
0 - 2
0 - 3
|
Celtic 2 | V | +1.0 | Över | 9.5 | Under |
|
5-3 (8) | 2-1 (3) | 2 (2-0) | 1 (0-1) |
| UEFA Champions League | 2016-11-23 | 3 Celtic |
0 - 1
0 - 2
|
Barcelona 4 | F | +2.0 | Under | 10.0 | Under |
|
1-5 (6) | 1-2 (3) | 0 (0-0) | 1 (0-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-11-18 | 2 Kilmarnock |
0 - 1
0 - 1
|
Celtic 3 | V | +2.0, +2.5 | Under | 10.5 | Under |
|
3-5 (8) | 1-3 (4) | 1 (0-1) | 2 (1-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-11-05 | Celtic |
0 - 0
3 - 0
|
Inverness CT 1 1 | V | -2.0, -2.5 | Under | 10.0 | Under |
|
6-0 (6) | 3-0 (3) | 0 (0-0) | 1 (1-0) |
| UEFA Champions League | 2016-11-01 | 1 2 Borussia M'gladbach |
1 - 0
1 - 1
|
Celtic 1 | O | -1.0, -1.5 | Under | 10.0 | Push |
|
9-1 (10) | 6-1 (7) | 2 (1-1) | 1 (1-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-10-29 | 2 Aberdeen |
0 - 1
0 - 1
|
Celtic 3 | V | +0.5, +1.0 | Under | 10.5 | Under |
|
3-3 (6) | 2-1 (3) | 0 (0-0) | 2 (1-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-10-26 | 2 Ross County |
0 - 1
0 - 4
|
Celtic 2 | V | +1.5 | Över | 10.5 | Över |
|
7-7 (14) | 3-3 (6) | 3 (2-1) | 0 (0-0) |
| Skottland - Ligacupen | 2016-10-23 | 1 Rangers |
0 - 0
0 - 1
|
Celtic 3 | V | +1.0 | Under | 10.0 | Under |
|
1-8 (9) | 0-5 (5) | 1 (0-1) | 3 (1-2) |
| UEFA Champions League | 2016-10-19 | 1 Celtic |
0 - 0
0 - 2
|
Borussia M'gladbach 1 | F | 0.0 | Under | 10.5 | Under |
|
4-5 (9) | 1-4 (5) | 0 (0-0) | 1 (1-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-10-15 | 2 Celtic |
1 - 0
2 - 0
|
Motherwell 2 | V | -2.5, -3.0 | Under | 11.0 | Under |
|
9-1 (10) | 6-1 (7) | 0 (0-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-10-01 | 2 Dundee |
0 - 0
0 - 1
|
Celtic 1 | V | +1.5, +2.0 | Under | 11.0 | Under |
|
5-4 (9) | 4-4 (8) | 0 (0-0) | 0 (0-0) |
| UEFA Champions League | 2016-09-28 | Celtic |
2 - 2
3 - 3
|
Man City | O | +1.5 | Över | 10.5 | Över |
|
4-9 (13) | 4-3 (7) | 0 (0-0) | 3 (0-3) |
| Skottland - Premiership | 2016-09-24 | Celtic |
2 - 1
6 - 1
|
Kilmarnock 2 | V | -2.5, -3.0 | Över | 11.0 | Under |
|
4-1 (5) | 3-1 (4) | 0 (0-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Ligacupen | 2016-09-21 | 2 Celtic |
0 - 0
2 - 0
|
Alloa 2 | V | -2.5, -3.0 | Under | 11.0 | Över |
|
14-1 (15) | 5-0 (5) | 2 (2-0) | 1 (1-0) |
| Senaste , Resultat Vunnen , Oavgjort , Förlust , Resultat Seger%: | ||||||||||||||
| Senaste , Hörna Vunnen , Oavgjort , Förlust , Hörna Seger%: | ||||||||||||||
| Hamilton Senaste | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liga | Tid | Hemma | Resultat | Borta | Resultat | Handikapp | Mål Ö/U | Hörnlinje | Hörnor Ö/U | Händelser | Hörna fullt. | Hörna halv. | 35-45 | 80-90 |
| Skottland - Premiership | 2017-02-18 | 1 Partick |
0 - 0
2 - 0
|
Hamilton 3 | F | -0.5 | Under | 10.0 |
|
|||||
| Skottland - FA-cupen | 2017-02-14 | 3 Hamilton |
0 - 1
1 - 1
|
Dunfermline 1 | O | 0.0, -0.5 | Under |
|
||||||
| Skottland - FA-cupen | 2017-02-11 | Dunfermline |
1 - 0
1 - 1
|
Hamilton | O | 0.0 | Under | 10.5 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2017-02-04 | 2 Hamilton |
1 - 1
1 - 1
|
Kilmarnock 2 | O | 0.0, -0.5 | Under | 10.5 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2017-01-31 | 3 Hamilton |
1 - 0
3 - 0
|
Inverness CT 2 | V | 0.0 | Över | 10.0 |
|
|||||
| Skottland - Premiership | 2017-01-28 | St Johnstone |
0 - 0
3 - 0
|
Hamilton | F | -1.0 | Över | 10.0 | Under |
|
1-4 (5) | 0-4 (4) | 0 (0-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - FA-cupen | 2017-01-21 | Kilmarnock |
0 - 0
0 - 1
|
Hamilton 4 | V | 0.0 | Under |
|
2-5 (7) | 1-2 (3) | 3 (1-2) | 3 (1-2) | ||
| Skottland - Premiership | 2016-12-31 | 2 Hamilton |
0 - 0
1 - 1
|
Motherwell 2 1 | O | 0.0, -0.5 | Under | 10.0 | Över |
|
7-8 (15) | 1-4 (5) | 0 (0-0) | 3 (2-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-27 | 2 Aberdeen |
1 - 1
2 - 1
|
Hamilton 3 1 | F | -1.5 | Push | 10.0 | Över |
|
16-6 (22) | 11-2 (13) | 3 (3-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-24 | 3 Hamilton |
0 - 1
0 - 3
|
Celtic 1 1 | F | +2.0 | Under | 10.0 | Under |
|
2-5 (7) | 0-3 (3) | 0 (0-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-16 | 4 Hamilton |
0 - 1
1 - 2
|
Rangers 1 | F | +1.0 | Över | 11.0 | Under |
|
3-6 (9) | 3-4 (7) | 3 (0-3) | 0 (0-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-13 | 1 Celtic |
1 - 0
1 - 0
|
Hamilton 2 | F | -2.5 | Under | 10.0 | Över |
|
12-2 (14) | 8-2 (10) | 1 (1-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-10 | 3 Inverness CT |
0 - 1
1 - 1
|
Hamilton 3 | O | -0.5 | Under | 10.0 | Under |
|
1-6 (7) | 0-1 (1) | 0 (0-0) | 4 (1-3) |
| Skottland - Premiership | 2016-12-03 | 4 Hamilton |
1 - 0
1 - 1
|
Partick 2 | O | 0.0 | Under | 10.0 | Under |
|
3-3 (6) | 1-1 (2) | 1 (1-0) | 2 (1-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-11-26 | 3 Ross County |
1 - 0
1 - 1
|
Hamilton 2 | O | -0.5 | Under | 10.5 | Under |
|
5-3 (8) | 5-2 (7) | 2 (1-1) | 1 (0-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-11-21 | 1 Hamilton |
1 - 1
3 - 3
|
Hearts 2 | O | +0.5 | Över | 10.5 | Under |
|
4-5 (9) | 0-2 (2) | 1 (0-1) | 1 (1-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-11-05 | 2 Kilmarnock |
0 - 0
0 - 0
|
Hamilton 2 | O | 0.0 | Under | 10.5 | Över |
|
8-5 (13) | 4-2 (6) | 3 (2-1) | 5 (3-2) |
| Skottland - Premiership | 2016-10-29 | 2 Hamilton |
0 - 0
0 - 1
|
Dundee 1 | F | 0.0, -0.5 | Under | 10.5 | Under |
|
3-6 (9) | 2-2 (4) | 2 (2-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-10-25 | Hamilton |
1 - 0
1 - 0
|
Aberdeen | V | +1.0 | Under | 10.5 | Under |
|
1-6 (7) | 1-3 (4) | 2 (1-1) | 1 (0-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-10-15 | 1 Partick |
2 - 1
2 - 2
|
Hamilton 2 | O | -0.5 | Över | 10.0 | Över |
|
5-8 (13) | 3-4 (7) | 2 (2-0) | 0 (0-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-10-01 | 2 Hamilton |
1 - 0
1 - 1
|
Inverness CT 1 | O | 0.0, +0.5 | Under | 10.5 | Över |
|
8-5 (13) | 5-3 (8) | 2 (1-1) | 2 (1-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-09-25 | 5 Hamilton |
1 - 0
1 - 1
|
St Johnstone 1 | O | 0.0, +0.5 | Under | 10.0 | Över |
|
6-10 (16) | 2-3 (5) | 2 (0-2) | 5 (3-2) |
| Skottland - Premiership | 2016-09-17 | 3 Motherwell |
4 - 1
4 - 2
|
Hamilton 4 | F | 0.0, -0.5 | Över | 10.5 | Under |
|
5-4 (9) | 2-2 (4) | 2 (0-2) | 0 (0-0) |
| Skottland - Premiership | 2016-09-10 | 2 Hearts |
0 - 0
3 - 1
|
Hamilton 3 | F | -1.0 | Över | 10.5 | Över |
|
8-3 (11) | 4-2 (6) | 0 (0-0) | 1 (0-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-08-27 | 3 Hamilton |
0 - 0
1 - 0
|
Ross County 2 | V | 0.0, +0.5 | Under | 10.0 | Över |
|
6-5 (11) | 3-3 (6) | 2 (2-0) | 2 (1-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-08-19 | 1 Dundee |
1 - 1
1 - 1
|
Hamilton 2 | O | 0.0, -0.5 | Under | 10.5 | Under |
|
4-6 (10) | 1-1 (2) | 1 (0-1) | 2 (0-2) |
| Skottland - Premiership | 2016-08-13 | 1 Hamilton |
1 - 0
1 - 2
|
Kilmarnock 3 | F | 0.0, -0.5 | Över | 10.5 | Under |
|
3-3 (6) | 1-1 (2) | 1 (1-0) | 2 (1-1) |
| Skottland - Ligacupen | 2016-08-09 | 4 Hamilton |
1 - 0
1 - 2
|
Morton 3 | F | -0.5, -1.0 | Över | 10.5 | Över |
|
5-12 (17) | 1-8 (9) | 2 (0-2) | 5 (4-1) |
| Skottland - Premiership | 2016-08-06 | Rangers |
0 - 1
1 - 1
|
Hamilton 5 | O | -1.5 | Under | 11.0 | Över |
|
10-4 (14) | 3-2 (5) | 1 (1-0) | 3 (3-0) |
| Skottland - Ligacupen | 2016-07-30 | 2 Hamilton |
1 - 1
2 - 1
|
Livingston 1 | V | -1.0, -1.5 | Push |
|
5-6 (11) | 3-4 (7) | 2 (1-1) | 2 (2-0) | ||
| Senaste , Resultat Vunnen , Oavgjort , Förlust , Resultat Seger%: | ||||||||||||||
| Senaste , Hörna Vunnen , Oavgjort , Förlust , Hörna Seger%: | ||||||||||||||
| 1x2 | |||
|---|---|---|---|
| Fullt | 1.071 | 11 | 26 |
| Halv | 1.33 | 3.75 | 15 |
| Asiatiskt handikapp | ||
|---|---|---|
| Fullt (-2.5) | [email protected] | [email protected] |
| Halv (-1.25) | Hemma@2 | [email protected] |
| Totalt antal hörnor | ||
|---|---|---|
| Fullt (10.0) | Ö[email protected] | [email protected] |
| Halv (4.5) | Ö[email protected] | [email protected] |
| Totalt antal mål | ||
|---|---|---|
| Fullt (3.75) | Ö[email protected] | [email protected] |
| Halv (1.5) | Ö[email protected] | [email protected] |
Status: Fulltid , Resultat: 2 - 0 , Hörna: 4 - 1
Hörna: 10.0 , Handikapp: -2.5 , Mål: 3.5, 4.0
Resultat: 1 - 0 , Hörna: 2 - 0 Halv
Hörna: 4.5 , Handikapp: -1.0, -1.5 , Mål: 1.5
- 10' Substitution - Mackay-Steven for Forrest - Celtic
-
15' - 1st Yellow Card - Hamilton -
32' - 1st Corner - Celtic -
39' - 2nd Corner - Celtic -
45' - 1st Goal - Celtic -
1-0 score at the end of First Half - Race to 3 Corners - Celtic
-
53' - 3rd Corner - Celtic -
59' - 2nd Yellow Card - Hamilton -
59' - 2nd Goal - Celtic - 64' Substitution - Docherty for Boyd - Hamilton
- 69' Substitution - Kurtaj for Redmond - Hamilton
- 72' Substitution - Griffiths for Dembele - Celtic
- 76' Substitution - Brophy for Bingham - Hamilton
-
78' - 3rd Yellow Card - Hamilton -
80' - 4th Corner - Celtic - 85' Substitution - McGregor for Armstrong - Celtic
-
90+2' - 4th Yellow Card - Hamilton -
90+4' - 5th Corner - Hamilton -
2-0 score at the end of Second Half
Mål över 0.5 - 4.5
Kort Över 1.5 - 7.5

