NEC vs Roda JC Indbyrdes opgør
Seneste møde
NEC 5 - 3
Roda JC
NEC vs Roda JC: indbyrdes statistik
12
Møder
10 - 1 - 1
V - U - T
8.8
Gns. hjørnespark
58%
Over 9,5 hjørnespark
2.8
Gns. mål
H2H-sejrsprocent
NEC Sejr 83%10
Uafgjort 8%1
Roda JC Sejr 8%1
I de seneste 12 møder mellem NEC og Roda JC vandt NEC 10, 1 endte uafgjort, og Roda JC vandt 1. Opgørene havde i gennemsnit 8.8 hjørnespark, og 58% af kampene gik over 9,5. Med NEC på hjemmebane var gennemsnittet 8.8 hjørnespark. Gennemsnitligt antal mål pr. opgør: 2.8.
NEC vs Roda JC H2H-statistik opdateret 22.09.2026 04:32.
NEC vs Roda JC: indbyrdes historik
| Liga | Dato | Hjemme | Stilling | Ude | Halvleg | Hjørnespark | Hjørnespark i alt | Resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nederlandene - Pokal | 02.11.2023 | NEC | 5 - 3 | Roda JC | 3 - 3 | 6 - 5 | 11 | V |
| Nederlandene - Eredivisie - Playoff | 20.05.2021 | NEC | 3 - 0 | Roda JC | 2 - 0 | 3 - 7 | 10 | V |
| Nederlandene - Eerste Divisie | 26.02.2021 | Roda JC | 1 - 3 | NEC | 0 - 1 | 6 - 6 | 12 | V |
| Nederlandene - Eerste Divisie | 23.08.2019 | Roda JC | 1 - 2 | NEC | 0 - 1 | 6 - 4 | 10 | V |
| Nederlandene - Eerste Divisie | 08.03.2019 | NEC | 1 - 0 | Roda JC | 1 - 0 | 5 - 2 | 7 | V |
| Nederlandene - Eerste Divisie | 08.09.2018 | Roda JC | 2 - 3 | NEC | 1 - 1 | 5 - 5 | 10 | V |
| Nederlandene - Eredivisie | 22.01.2017 | NEC | 2 - 0 | Roda JC | 1 - 0 | 4 - 3 | 7 | V |
| Nederlandene - Eredivisie | 01.10.2016 | Roda JC | 0 - 1 | NEC | 0 - 0 | 6 - 4 | 10 | V |
| Nederlandene - Eredivisie | 01.05.2016 | NEC | 1 - 2 | Roda JC | 1 - 1 | 4 - 9 | 13 | T |
| Nederlandene - Eredivisie | 12.09.2015 | Roda JC | 0 - 0 | NEC | 0 - 0 | 3 - 5 | 8 | U |
| Nederlandene - Eerste Divisie | 27.02.2015 | NEC | 3 - 0 | Roda JC | 1 - 0 | 2 - 3 | 5 | V |
| Nederlandene - Eerste Divisie | 12.12.2014 | Roda JC | 0 - 1 | NEC | 0 - 1 | 1 - 1 | 2 | V |
Seneste form
NEC
U
T
T
U
T
Mål scoret / kamp0.8
Mål imod / kamp2.8
Hjørnespark for / kamp2.8
Hjørnespark imod / kamp3.2
Over 2,5 mål80%
Roda JC
U
V
U
U
V
Mål scoret / kamp1
Mål imod / kamp0.6
Hjørnespark for / kamp4
Hjørnespark imod / kamp5
Over 2,5 mål20%
Seneste 5 kampe for NEC
| Liga | Dato | Hjemme | Stilling | Ude | Halvleg | Hjørnespark | Hjørnespark i alt | Resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nederlandene - Eredivisie | 20.09.2026 | NEC | 1 - 1 | Go Ahead Eagles | 1 - 1 | 5 - 7 | 12 | U |
| UEFA Europa League | 17.09.2026 | Juventus | 5 - 0 | NEC | 3 - 0 | 0 - 1 | 1 | T |
| Nederlandene - Eredivisie | 12.09.2026 | Cambuur Leeuwarden | 3 - 0 | NEC | 1 - 0 | 4 - 5 | 9 | T |
| Nederlandene - Eredivisie | 08.09.2026 | NEC | 2 - 2 | Excelsior | 1 - 1 | 2 - 4 | 6 | U |
| Nederlandene - Eredivisie | 05.09.2026 | NEC | 1 - 3 | Feyenoord | 0 - 0 | 1 - 1 | 2 | T |
Seneste 5 kampe for Roda JC
| Liga | Dato | Hjemme | Stilling | Ude | Halvleg | Hjørnespark | Hjørnespark i alt | Resultat |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nederlandene - Eerste Divisie | 18.09.2026 | Ajax reserver | 0 - 0 | Roda JC | 0 - 0 | 5 - 3 | 8 | U |
| Nederlandene - Eerste Divisie | 12.09.2026 | Roda JC | 1 - 0 | Vitesse | 1 - 0 | 4 - 5 | 9 | V |
| Nederlandene - Eerste Divisie | 06.09.2026 | Maastricht | 1 - 1 | Roda JC | 1 - 0 | 3 - 6 | 9 | U |
| Nederlandene - Eerste Divisie | 28.08.2026 | Roda JC | 2 - 2 | NAC | 1 - 1 | 4 - 5 | 9 | U |
| Nederlandene - Eerste Divisie | 21.08.2026 | FC Dordrecht | 0 - 1 | Roda JC | 0 - 1 | 7 - 3 | 10 | V |
Kampe for NEC
| Liga | Dato | Hjemme | Stilling | Ude | Halvleg | Hjørnespark | Hjørnespark i alt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nederlandene - Eredivisie | 10.10.2026 | Ajax | vs | NEC | - | - | - |
| Nederlandene - Eredivisie | 18.10.2026 | NEC | vs | Fortuna Sittard | - | - | - |
Kampe for Roda JC
| Liga | Dato | Hjemme | Stilling | Ude | Halvleg | Hjørnespark | Hjørnespark i alt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nederlandene - Eerste Divisie | 26.09.2026 | Roda JC | vs | RKC Waalvijk | - | - | - |
Flere opgør med NEC og Roda JC
- NEC vs Go Ahead Eagles Indbyrdes opgør
- Juventus vs NEC Indbyrdes opgør
- Cambuur Leeuwarden vs NEC Indbyrdes opgør
- NEC vs Excelsior Indbyrdes opgør
- NEC vs Feyenoord Indbyrdes opgør
- Ajax reserver vs Roda JC Indbyrdes opgør
- Roda JC vs Vitesse Indbyrdes opgør
- Maastricht vs Roda JC Indbyrdes opgør
- Roda JC vs NAC Indbyrdes opgør
- FC Dordrecht vs Roda JC Indbyrdes opgør